‘Halving’ etkinliği öncesi Bitcoin ne kadar oldu?

Mart ayında 74 bin doları aşarak tarihi seviyesine çıkmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde İran’ın İsrail’e başlattığı misilleme saldırısı ile sert düşmüş ve 60 bin doların hemen altını görmüştü. Dün İsrail’in İran’a gerçekleştirdiği saldırıya karşın Cuma günü Bitcoin toparlanarak 65 bin seviyesine yakın bir seyir izliyor. Önümüzdeki birkaç gün, hatta saatler içinde halving etkinliği gerçekleşecek. Bunun onucunda Bitcoin madencilerinden blockchain üzerinden aldığı ödül yarı yarıya düşecek. Peki havling (yarılanma) etkinliği nedir? Yatırımcıları neler bekliyor? 

HALVING ETKİNLİĞİ NEDİR? 

AP’de yer alan bir haber halving erkinliğini yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen, önceden programlanmış bir olay olarak tanımlıyor. Madenciler, blokzincir üzerindeki karmaşık matematik bulmacalarını çözmek için yüksek işlemcileri özel bilgisayarlardan oluşan çiftlikleri kullanıyor. Bu bulmacalar tamamlandığında madenciler ödül olarak bir Bitcoin kazanıyor. 

Her dört senede bir gerçekleşen halving etkinliği ise ödül miktarını yarı yarıya azaltıyor. Madencilik ödülü düştüğünde piyasaya giren yeni bitcoinlerin sayısı da düşüyor. Bu durum, talebi karşılamak için mevcut olan madeni para arzının daha yavaş büyüdüğü anlamına geliyor. 

Sınırlı arz, Bitcoin’in temel özelliklerinden biri. Tüm Bitcoinler çıkarıldığında piyasada sadece 21 milyon Bitcoin var olacak. Bunların 19,5 milyondan fazlası bugüne kadar çıkarılmış durumda. Geriye çekilecek 1,5 milyondan az bir miktar kalıyor.

Talep aynı kaldığı veya arzdan daha hızlı arttığı sürece, yarıya indirmek üretimi sınırlayacağı için Bitcoin fiyatlarının artması hedefleniyor. Bu şekilde dijital parada enflasyonun önleneceği iddia ediliyor. 

YARILANMA NE SIKLIKTA GERÇEKLEŞİYOR? 

Bitcoin koduna göre yarılanma, madencilik süreci sırasında işlemlerin kaydedildiği her 210 bin blokun oluşturulmasından sonra gerçekleşiyor. Kesin tarihinin belli olmadığı halving etkinliğinin Cuma bitmeden veya Cumartesi başında gerçekleşmesini öngörüyor.

Önceki üç yarılanmanın her birinin ardından, Bitcoin fiyatı ilk birkaç ayda karışık bir seyir izledi ve bir yıl sonra önemli ölçüde yükseldi. Ancak uzmanlar yine de yükseliş konusunda kesin konuşmamak gerektiğini söylüyor. Kaiko’da araştırma uzmanı Adam Morgan McCarthy, “Yarılanmanın henüz ne kadar önemli olduğunu söyleyebileceğimizi bilmiyorum” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir