OpenAI’ın ChatGPT’ye Koyduğu “Gizli Kurallar” İfşa Edildi (Bizzat ChatGPT Tarafından)

Dünyanın en popüler yapay zekâ destekli sohbet botu ChatGPT, garip bir hata ile gündeme geldi. OpenAI tarafından geliştirilen algoritma, sadece “Merhaba” anlamına gelen “Hi” mesajına oldukça geniş kapsamlı bir açıklama yaptı. Bu açıklamada OpenAI’ın ChatGPT’ye verdiği talimatlar yer alıyordu.

Söz konusu olay, bir kullanıcının ChatGPT’ye girip “Hi” yazması ile başladı. Yaşadıklarını Reddit üzerinden paylaşan kullanıcı, böylelikle OpenAI’ın ChatGPT’ye yönelik talimatlarını herkesle paylaşmış oldu.

İşte OpenAI’ın ChatGPT’ye verdiği talimatlar

OpenAI’ın ChatGPT’ye verdiği talimatlara baktığımızda metinden görüntü üretme aracı DALL-E ile ilgili dikkat çeken bir husus görüyoruz. OpenAI, yapay zekâyı istek başına tek görüntü üretecek şekilde sınırlamış. Ayrıca OpenAI, ChatGPT’nin telif haklarından kaçınmasını da istiyor ve bununla ilgili bir talimat da sunulmuş.

OpenAI, ChatGPT’ye web sorguları ile ilgili de bazı talimatlar vermiş gibi görünüyor. ChatGPT’nin paylaştığı bilgiye göre yapay zekâ, sadece ondan bir şey istendiği zaman çevrim içi oluyor. Sonuç sayfasının 3 ila 10 sayfasını tarayan yapay zekâ, yanıtı daha güvenilir kılmak için bazı kıyaslamalar yapıyor ve güvenilir kaynakları tespit ediyor.

OpenAI’ın ChatGPT’ye verdiği talimatları içeren bir sohbet sayfasını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir