Putin, Türk şirketin Can’ını sıktı

Gökmen Mert KURAL

Rusya’nın Ukrayna işgaliyle tarihin en büyük ambargosuyla karşılaşan Moskova, yabancı yatırımcıların da kaçışıyla büyük darbe yedi. Birçok çok küresel şirket, Rusya’daki varlığını satarken, birçoğu da Moskova’da üretime devam ediyor. Özellikle ağır sanayide yaşanan satış ve devirler, en dikkat çeken alanlar oldu. Türk şirketlerinin Batılı varlıklara yakın teması oldukça gündemde oldu. Örneğin Koç Holding’e ait Arçelik, Rusya’daki işini büyüterek ABD’li Whirlpool’ün varlıklarını alırken, Bosch’la da bir başka Türk şirketi Can Holding temasa geçmişti. İşte o süreç, Devlet Başkanı Putin’e takıldı. Rus Başkan Putin, Alman devi Bosch’un devrine onay vermeyerek kayyım atanmasına karar verdi. Rus medyasında çıkan haberlere göre Putin, Avrupalı beyaz eşya üreticilerine ait aktiflerin yönetiminin kayyım atanmasına yönelik imza attı. Avrupalı şirketler ise Rus devletine ait enerji devi Gazprom’a devredildi. Bu şirketler arasında Can Holding’in ilgilendiği Alman BSH Hausgerate’ye (Bosch, Siemens ve NEFF) ve İtalyan Ariston da bulunuyor. Alman devi BSH’ın St. Petersburg’da bir fabrikası bulunuyordu. Şirket, Ukrayna işgaliyle alınan tavır nedeniyle Rusya’daki bu tesisindeki üretimi durdurmuştu. Benzer şekilde İtalyan Ariston’da ülkenin doğusunda bulunan Vladivostok’ta yaklaşık 20 yıllık üretimini durdurma kararı vermişti.

ÇİNLİ DEV ÇEKİLMİŞTİ

Geçen yıl aralık ayında Alman teknoloji şirketi Bosch’un Rusya’daki üretim tesislerinin Türk şirketi Can Holding’e satış sürecinin son aşamaya geldiği duyurulmuştu. Çinli Hisense’in müzakerelerden çekilmesinin ardından Can Holding’in Bosch’un Rusya’daki tesislerinde sadece kendi markaları için değil, aynı zamanda üçüncü markalar için de sözleşmeli üretime başlamayı planladığı ifade ediliyordu.

YILDA 1 MİLYON ADET ÜRETİM YAPIYORDU

Bosch, 1994 yılından bu yana Rusya’da faaliyet göstererek yılda 1 milyondan fazla buzdolabı ve çamaşır makinesi üretiyordu, bu üretim Bosch, Siemens, Gaggenau ve Neff markalarına aitti. 6 ay önce çıkan haberlerde Can Holding’in Rusya’da kendi markaları altında buzdolabı, çamaşır makinesi ve ankastre üretimine başlamayı planladığını belirtilmişti. Rus medyasında çıkan haberlere göre kaynaklar, “Bosch, fabrikayı 20 milyon dolara bile bırakmaya hazır olduğunu, ancak Türk şirketinin daha yüksek bir teklif sunduğunu, anlaşmanın federal tekel kurumunun onayına tabi olduğunu” ifade etmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir